3D Kavala modeling & printing

3D Kavala modeling & printing

Μάρτιος 30 @ 09:00 - 14:00

Η τρισδιάστατη μοντελοποίηση, γνωστή ως 3d modeling, και η τρισδιάστατη εκτύπωση, ή 3d printing, είναι μέθοδοι προσθετικής κατασκευής, σύμφωνα με τις οποίες σχεδιάζονται και κατασκευάζονται αντικείμενα μέσω διαδοχικής πρόσθεσης επάλληλων στρώσεων υλικού. Τα παιδιά αποκτούν γνώσεις σχεδιασμού σε τρισδιάστατο περιβάλλον μέσω υπολογιστή και εξοικειώνονται με την τεχνολογία της τρισδιάστατης εκτύπωσης με σημείο αναφοράς την πολιτιστική κληρονομιά της πόλης μας. Παράλληλα αποκτούν εξειδικευμένες γνώσεις χειρισμού υπολογιστών, διευρύνουν τους ορίζοντές τους και απελευθερώνουν τη φαντασία τους.

Εισηγητής: Τouch Τhe Past, ΤΕΙ ΑΜΘ

Αρ. Συμμετεχόντων: 100 άτομα (όλες οι τάξεις του δημοτικού)

Χώρος: ΤΕΙ ΑΜΘ – Αίθουσα 3d printing

Μάρτιος 30