Less plastic, more Precious Plastic

Less plastic, more Precious Plastic

Μάιος 30

€5

Το εργαστήριο αυτό θα έχει ως στόχο και σκοπό την ουσιαστική εκπαίδευση των μικρών μας φίλων πάνω στα θέματα της μείωση της χρήση πλαστικού και των επιπτώσεων της αλόγιστης χρήσης αυτών, αλλά κυρίως και μέσα από ένα βιωματικό εργαστήρι την δημιουργική επαναχρησιμοποίηση και ανακύκλωση του πλαστικού. Για την υλοποίηση του, θα μεταφερθούν μηχανήματα Precious Plastic δικής τους κατασκευής από το νέο τους εργαστήριο που βρίσκεται στο νησί της Λήμνου, για επίδειξη των μεθόδων δημιουργικής ανακύκλωσης. Τα παιδιά θα δουν πως το πλαστικό γίνεται νιφάδες και στην συνέχεια χρηστικό αντικείμενο, δίνοντας παράταση και νέα χρηστικότητα.

Εισηγητής: Precious Plastic Greece

Αρ. Συμμετεχόντων:60 άτομα (όλες οι τάξεις του δημοτικού)
Χώρος: Δημοτική Καπναποθήκη

Μάιος 30