Στο χωράφι με τις πέντε αισθήσεις

Στο χωράφι με τις πέντε αισθήσεις

Μάιος 11 @ 09:00 - 14:00

Μπαίνουμε και φέτος στο χωράφι για να μελετήσουμε και να μαζέψουμε βότανα, να τα αποστάξουμε, να τα αναμίξουμε με το ελαιόλαδο, να φτιάξουμε σαπούνια, να μαγειρέψουμε πίτες, αλλά κυρίως για να ακούσουμε τη φύση να μας μιλάει.

Εισηγητής: Παυλίνα Ιορδανοπούλου – Πυργιλή, Tεχν .Γεωπόνος ΑΤΕΙ Ιονίων Νήσων, ερευνήτρια και καλλιεργητής αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών, αρωματοθεραπεύτρια, απόσταξη αιθερίων ελαίων και παρασκευή προϊόντων aromatherapy,/ Δ.ΙΕΚ Καβάλας Τμήμα Αρχιμαγείρων.

Αρ. Συμμετεχόντων: 140 άτομα (όλες οι τάξεις του δημοτικού)

Χώρος: Δημοτικός Κήπος Καβάλας- Κτήμα Salvere, Άνω Λεύκη

Μάιος 11