Γράφω με Εικόνες: Εργαστήρια Comics στην Καβάλα

Στις 12 Ιανουαρίου 2019 στο Πολιτιστικό Κέντρο του « Πυθαγόρα», 81 μικροί εικονογράφοι του «Πανεπιστημίου Παιδιών» γνώρισαν την τέχνη των comics σε συνεργασία με τον εικονογράφο κ. Δημήτρη Κάσδαγλη, μέσα από τη δράση με τίτλο: «Γράφω με Εικόνες: Εργαστήρια Comics στην Καβάλα».

Τα comics είναι μικρές ιστορίες, με αρχή, μέση και τέλος. Η τέχνη της αφήγησης με εικόνες δεν είναι καινούργια. Οι ρίζες της μπορούν να αναζητηθούν στα σπήλαια της προϊστορικής εποχής και στα ιερογλυφικά των αρχαίων.

Βασικό τους στοιχείο τους – τα ΣΥΝΝΕΦΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ, τα οποία ανάλογα με τον τρόπο σχεδίασης εκφράζουν και διαφορετικό τρόπο σκέψης!
Τέχνη ανήσυχη, τα κόμικς θεωρούνται ως η 9η ΤΕΧΝΗ των καλών τεχνών, η πιο πρόσφατη και εντυπωσιακή, γέννημα-θρέμμα του 20ου αιώνα. Επηρέασαν διάφορες μορφές τέχνης καθώς και την έμπνευση των παιδιών του «Πανεπιστημίου Παιδιών».

Τοποθεσία:

Πολιτιστικό Κέντρο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ.